Reklama

Po wojnie

Animatorami prasy żydowskiej po wojnie stali się działacze żydowscy o różnych poglądach politycznych oraz przynależności partyjnej i organizacyjnej.

Publikacja: 27.10.2008 06:19

Menachem Mendel Bejlis (trzeci od lewej), oskarżany o zabójstwo ucznia szkoły duchownej w Kijowie i

Menachem Mendel Bejlis (trzeci od lewej), oskarżany o zabójstwo ucznia szkoły duchownej w Kijowie i uniewinniony przez sąd, w otoczeniu rodziny

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Mimo ogromnych trudności ze stworzeniem bazy poligraficznej w jidysz (składu) utworzono w Łodzi tygodnik „Dos Naje Lebn” („Nowe Życie”) jako organ Centralnego Komitetu Żydów w Polsce; ukazywał się do 1950 r. Był to właściwie organ Polskiej Partii Robotniczej, podobnie jak wydawany od 1946 r. tygodnik „Fołks-Sztyme” („Głos Ludu”), firmowany później przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, a następnie przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Ukazywał się do 1992 r. i zamieniony został w dwutygodnik, także w wersji dwujęzycznej (polski i jidysz), „Słowo Żydowskie – Dos Jidysze Wort”, który ukazuje się do dziś.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama