Niekontrolowana „eksplozja prasy żydowskiej”

W nieprzyjaznej Żydom prasie środowisk antysemickich raz po raz pojawiały się publikacje wskazujące na „niebezpieczeństwo eksplozji prasy żydowskiej”.

Publikacja: 27.10.2008 06:34

Poeta Ch. Bialik ( siedzi pośrodku) w redakcji „Nowego Dziennika” we Lwowie, 1931 r.

Poeta Ch. Bialik ( siedzi pośrodku) w redakcji „Nowego Dziennika” we Lwowie, 1931 r.

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Między innymi w antysemickim „Przeglądzie Judaistycznym” (1922, nr 3), w obszernym artykule P. Czajkowski, pisząc, że prasa żydowska w Polsce „wniosła w stęchłą atmosferę ulicy żydowskiej powiew oświecenia (...) stała się jej trybuną”, to jednak trzeba zwracać uwagę na „niebezpieczeństwo prasy żydowskiej, wymykającej się spod kontroli społeczeństwa z powodu bariery językowej”.

Inny autor w dziesięciostronicowej broszurze (Z. Jamiński, „Prasa żydowska w Polsce”, Lwów, 1936) pisze: „Pod względem wyposażenia technicznego prasa żydowska stoi na wysokim poziomie i nie ustępuje w niczym prasie polskiej. Przeważna część gazet żydowskich składana jest linotypami, drukuje się je zaś na wielkich maszynach rotacyjnych, czasami nawet kilkoma kolorami. Pieczołowicie opracowywany jest dział ilustracyjny... Większe pisma posiadają swoje własne cynkografie, wytwarzające dobre siatkowe klisze.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama