Posłowie PiS Zbigniew Girzyński, Sławomir Zawiślak i Jarosław Żaczek proponują utworzenie przy resorcie spraw zagranicznych centrum monitorowania obrazu Polski w najnowszej zagranicznej historiografii. Według nich mogliby w nim pracować historycy Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych czy Polskiego Towarzystwa Historycznego. – Nie chodzi tu o kolejny instytut ze stanowiskami i pensjami, ale zespół ekspertów, którzy przy okazji pracy naukowej śledziliby również zagraniczne publikacje pod kątem nieprawdy historycznej – mówi Girzyński.
Zdaniem posłów PiS reakcja polskiego rządu na nieprawdę historyczną rzadko jest zdecydowana i brakuje jej systematyczności. – Błąd nieskorygowany jest powielany, a przez to niebezpieczny, bo się utrwala – uważa Girzyński.
Przykładów zagranicznych przekłamań nie brakuje. Najsłynniejszym jest sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” w odniesieniu do nazistowskich obozów na terytorium Polski. Używają go m.in. amerykański „New York Times” i brytyjski „The Guardian”.
W ubiegłym roku dzięki staraniom wiceministra kultury Tomasza Merty obóz w Oświęcimiu otrzymał oficjalną nazwę: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940 – 1945, po to, by nikomu nie kojarzył się z „polskim obozem koncentracyjnym”.
Według Girzyńskiego błędy pojawiają się również w specjalistycznych publikacjach akademickich, a także w tych wydawanych przez renomowane wydawnictwa i firmowanych przez poważne państwowe instytucje. Paweł Kowal, wiceszef MSZ za rządów PiS, twierdzi, że utworzenie centrum to świetny pomysł. Dodaje, że warto by szkolić ambasadorów, którzy często mają kłopoty z faktami historycznymi.