Dramat dotyczy dwóch przyjaciół, którzy złożyli przysięgę, że ich dzieci pobiorą się. Po wielu dramatycznych wydarzeniach akcja kończy się szczęśliwie. Film ten cieszył się dużym powodzeniem i w roku 1937 został udźwiękowiony.
„Potężny dramat z życia wileńskiego” „Łamed wownik” (Jeden z 36), którego akcja toczy się podczas powstania styczniowego w 1863 roku – również według scenariusza Bojma, w reżyserii Henryka Szaro, oparty jest na mistycznej legendzie o 36 utajnionych sprawiedliwych, dzięki którym istnieje świat. Swoje życie poświęcają zagrożonym mieszkańcom małego miasteczka.
Dużą reklamą otoczony był film, także produkcji Forbert-Film, „In di pojlisze welder” (W lasach polskich), do scenariusza Bojma opracowanego według powieści Józefa Opatoszu, znanej także w przekładzie polskim. Część filmu nosiła tytuł „Rok 1863” albo „Żydzi walczą o niepodległość Polski”. Reżyserem filmu był Jonas Turkow.
W filmie tym wystąpili najlepsi aktorzy żydowscy oraz Jerzy Leszczyński w roli Berka Joselewicza i Tadeusz Wesołowski jako hr Komarowski. Film okazał się nie najwyższego lotu i sukcesu nie odniósł.
Film Aleksandra Forda z 1936 r. „Mir komen on” (Droga młodych, wł. Nadchodzimy) odniósł sukces także we Francji i Wielkiej Brytanii. Rok wcześniej Ford nakręcił w Palestynie film „Sabra” o urodzonych w Palestynie Żydach.