Reklama
Rozwiń

W czasie wojny

Ofensywa wojsk niemieckich na Polskę w 1939 i 1940 r. spowodowała, że polscy filmowcy pochodzenia żydowskiego, m.in. Aleksander Ford, Adolf i Władysław Forbertowie, Leon Trystan, Ludwik Perski, Stanisław Wohl, Michał Waszyński, Seweryn Steinwurzel, Konrad Tom znaleźli się w Związku Radzieckim. Niektórzy z nich znaleźli pracę w radzieckich wytwórniach.

Publikacja: 10.11.2008 02:11

Czołówka Filmowa Wojska Polskiego; na rysunku m.in. Ludwik Perski, bracia Adolf i Władysław Forberto

Czołówka Filmowa Wojska Polskiego; na rysunku m.in. Ludwik Perski, bracia Adolf i Władysław Forbertowie, Stanisław Wohl (1945 r.)

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Waszyński, Steinwurzel i Tom znaleźli się w armii Andersa, której następnie towarzyszyli na ich szlaku bojowym, kręcąc ponad 40 „Kronik wojennych”. W Drugim Korpusie Polskim we Włoszech Waszyński, według scenariusza Toma, zrealizował także film pełnometrażowy „Wielka droga” (La Grande Strada, 1945) z muzyką Henryka Warsa.

W okupowanym kraju nie obyło się też bez sporadycznej kolaboranckiej współpracy z niemiecką propagandą antysemicką. Niegodnym, potępionym po wojnie przez Związek Realizatorów Filmowych, zjawiskiem były powstałe filmy, m.in. „Heimkehr” (Powrót do domu, 1941) i „Żydzi, wszy, tyfus”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego