Szabat przypadający według kalendarza żydowskiego w pierwszy dzień nowego miesiąca księżycowego. W dzień Szabatu Rosz Chodesz (hebr. Szabat Nowego Miesiąca) obowiązuje dodatkowe czytanie Tory oraz specjalna haftara (hebr. zakończenie [czytania biblijnego]; jid. haftora, haftojre) do czytania z Księgi Izajasza (66,1 – 24).

Z kolei Szabat Mewar (e) chin (hebr. Szabat Błogosławieństwa) wypada bezpośrednio przed nowym miesiącem. W synagodze po odczytaniu właściwego fragmentu Tory odmawia się specjalną modlitwę o błogosławieństwo nowego miesiąca, którą ułożył babiloński amoraita Raw (aram. mistrz, nauczyciel), uczony działający w III wieku n.e. podczas powstawania Talmudu. Ogłasza się także nazwę nowego miesiąca i dzień, w którym przypadnie Rosz Chodesz. W wielu gminach żydowskich kobiety zazwyczaj nieuczestniczące w modłach właśnie w ten szabat przychodzą do synagogi.

W oba te szabaty odmawia się tradycyjnie Birkat ha-lewana (hebr. Błogosławieństwo księżyca), zwaną też Kid (d) usz (ha-) lewana (hebr. Uświęcenie księżyca; jid. Kidesz-lewone) – modlitwę dziękczynną za ukazanie się księżyca na niebie. Można ją odmawiać, poczynając od trzeciej nocy po ukazaniu się księżyca aż do jego pełni, czyli według kalendarza żydowskiego do około 15 dnia miesiąca księżycowego.

(na podst. „Polskiego słownika judaistycznego”, Warszawa 2003)