Założył on kantor pod firmą Siła, który miał się zajmować pośrednictwem między producentami a właścicielami iluzjonów w wynajmie filmów. Był również właścicielem kinematografu przy ulicy Marszałkowskiej 118, gdzie pokazywał m.in. „ucieszne sceny z życia Warszawy”. W 1908 r. podjął inicjatywę nakręcenia filmu fabularnego.
Uruchomił do tego celu własne atelier i laboratorium. Przy udziale wspólników, m.in. Samuela Ginzburga i Paweła Goldmana, którzy dołączyli do Kantoru Zjednoczonych Kinematografów Siła (rej wodził Towbin), powstała spółka, która zainicjowała w latach 1911 – 1912 produkcję filmów dokumentalnych i około dziesięciu fabularnych, przeważnie żydowskich.
Prasa warszawska w 1912 r. podała, że kontuszowy, polski film „Wojewoda” zrealizowany został we „wspaniałych narodowych kostiumach”, a udział w nim wzięły „wybitne siły teatrów warszawskich”.
Mordka Towbin, filmowy konkurent Hertza, zazdrościł mu talentu, sprężystości, kontaktów i sukcesów, a tym samym dobrych interesów – nazwał go kiedyś złodziejem w białych rękawiczkach...
W 1913 r. powstała wytwórnia Kosmofilm, której założycielami byli Samuel Ginzburg i Henryk Finkelstein. Firma miała wytwórnię przy ulicy Rymarskiej 16 i zaczęła działalność od produkowania filmów o tematyce żydowskiej i w języku żydowskim. Produkowano tu także filmy polskie z udziałem znanych aktorów Teatru Polskiego i Teatru Małego.