Teatr przy pl. Grzybowskim

Obecny dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie Szymon Szurmiej (ur. 18 VI 1923 r. w Łucku) objął to stanowisko 1969 r., dzieląc je początkowo z Chewelem Buzganem, kiedy to wraz z grupą aktorów, m.in. Michałem Szwejlichem, Juliuszem Bergerem, postanowili podtrzymać scenę żydowską w Warszawie.

Publikacja: 17.11.2008 08:54

Michał Szwejlich i Marian Melman w sztuce Jakuba Gordina „Mirełe Efros” w Państwowym Teatrze Żydowsk

Michał Szwejlich i Marian Melman w sztuce Jakuba Gordina „Mirełe Efros” w Państwowym Teatrze Żydowskim, Warszawa 1959 rok

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Atmosfera nie była sprzyjająca i ta polityczna – nadal trwała nagonka antysemicka, i ta w zespole po emigracji aktorów. Od 1970 r. Szurmiej samodzielnie kieruje Państwowym Teatrem Żydowskim im. Ester Rachel Kamińskiej (od roku 2007 im. Ester Rachel i Idy Kamińskich), kierując się dewizą, że „teatr żydowski jest od dawna obecny w naszej rzeczywistości historycznej i społecznej, stanowiąc część polskiej kultury”.

[wyimek]Ida Kamińska – Moje niespełnione marzenia:Zawsze marzyłam o wielkiej scenie. Gdy byłam młoda, wydawało mi się, że rozwinąć się można tylko na dużej scenie. Publiczności było wówczas sporo. Brakło tylko środków.Paradoks polega na tym, że kiedy było dużo Żydów, nie było państwowego teatru.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama