Reklama
Rozwiń

Masakra

W krytycznej sytuacji podpułkownik Pulleine wydał porucznikowi Melville’owi, rozkaz ratowania sztandaru. Oficer ten wydostał się z matni, ale podczas przeprawy przez Rzekę Bawolą został porwany przez nurt i wypuścił pakunek ze sztandarem.

Publikacja: 21.11.2008 00:48

Płk Anthony Durnford, który poległ pod Isandlwaną

Płk Anthony Durnford, który poległ pod Isandlwaną

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Życie uratował mu wówczas porucznik Cohgil. Obaj Brytyjczycy zostali jednak wkrótce ogarnięci przez Zulusów i zabici. Sztandar osiadł tymczasem na mieliźnie, gdzie został odnaleziony. Obecnie znajduje się w katedrze w Brecon.

Na lewej flance najdłużej opór stawiała grupa około 60 żołnierzy z kompanii C 1. batalionu, którzy wdrapali się na pobliskie wzgórze, przez co zmusili Zulusów do atakowania pod górę. Ale 1330 z nich wybito. Zulusi zawładnęli obozem i zajęli się czynnościami rytualnymi. Poległych przeciwników dekapitowano, a ich głowy ułożono w wielkim kręgu, zwłokom rozcięto powłoki brzuszne. Zulusi w ten sposób uwalniali ducha z ciała.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego