W 1914 r. powstały i wstąpiły do Jüdische Turnerschaft zespoły z Gdańska i Katowic. Do wybuchu I wojny światowej „Jüdische Turnerschaft” na terenie Galicji i Bukowiny zrzeszała 27 organizacji – 13 żydowskich towarzystw gimnastycznych, cztery żydowskie kluby sportowe oraz dziesięć drużyn skautowych.

W 1903 roku zarejestrowano Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej w Łodzi (w 1906 r. zrzeszało 240 członków). W 1911 roku powstało Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe w Tomaszowie Mazowieckim. W grudniu 1912 r. piotrkowskie władze gubernialne zalegalizowały statut Łódzkiego Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego. W tym samym roku powstały: Zgierskie Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makkabi oraz ŻTGS Makkabi Włocławek.

W Warszawie pierwsze koło sportowe powstało w 1900 r. W ówczesnych warunkach politycznych nie można było marzyć o zalegalizowaniu sportowej organizacji żydowskiej w tym mieście. Koło powstało więc przy Stowarzyszeniu Subiektów Handlowych Wyznania Mojżeszowego (SSHWM). Ćwiczenia były dostępne tylko dla członków stowarzyszenia i miały charakter amatorski (bez instruktorów, planu ćwiczeń, itd.).

Po rewolucji 1905 r. SSHWM zostało zlikwidowane i sekcja sportowa przestała istnieć. Młodzież żydowska o poglądach lewicowych ćwiczyła w sekcji sportowej przy Stowarzyszeniu Pracowników Handlowych. Ta o poglądach syjonistycznych zmuszona się była zapisywać do prywatnych szkół gimnastycznych, do których Żydzi byli niechętnie przyjmowani, czy też ćwiczyć nielegalnie w wynajętych salach.

Dopiero w 1912 r. doszło do połączenia obu nurtów politycznych młodzieży i powstała jedna sekcja sportowa przy Stowarzyszeniu Pracowników Handlowych. Po wyborach do I Dumy, kiedy to zwiększyła się liczba przypadków dyskryminacji i bojkotu Żydów, gimnastyków żydowskich pozbawiono sali. W związku z tym Stowarzyszenie Pracowników Handlowych wybudowało własną salę gimnastyczną przy ul. Zielnej. Po wkroczeniu Niemców do Warszawy w 1915 r. koło przekształciło się w ŻKS Makabi.