Jednym z pierwszych typowo robotniczych klubów żydowskich był krakowski Klub Sportowy Jutrzenka (1909 r.) założony z inicjatywy Żydowskiej Partii Socjalno-Demokratycznej (CK Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło jego statut w 1910 r.). Następny – ŻKS Jugend – powstał w 1910 roku także w Krakowie.

Po odzyskaniu niepodległości na terenie Polski zaczęło powstawać wiele żydowskich robotniczych klubów sportowych, które powoływały swe centrale ogólnopolskie ściśle związane z partiami politycznymi. Najważniejszymi z nich były: Robotnicze Stowarzyszenie Wychowania Fizycznego Gwiazda-Sztern Warszawa (1923), ŻRKS Siła Kraków (1922), ŻKS Jutrzenka Sokal (1922). Najszybciej rozwijały się żydowskie robotnicze stowarzyszenia sportowe w dużych miastach – Warszawie, Krakowie, Łodzi.

RSWF Gwiazda-Sztern Warszawa od pierwszych dni swojego istnienia związana była z lewicą żydowską, a później całkowicie kontrolowana przez Poalej Syjon Lewicę. Organizacja powołała swoją centralę w 1929 r. i po zatwierdzeniu statutu (przez komisarza rządu dla m.st. Warszawy) bardzo szybko powiększała się sieć jej klubów.

Najbardziej popularną dyscypliną w RSWF Gwiazda-Sztern była piłka nożna – w PZPN w 1925 r. były zrzeszone jej cztery kluby, w 1930 – 12, w 1934 – 21. Od 1921 r. (kiedy powstała pierwsza sekcja Gwiazdy przy Związku Zawodowym Pracowników Handlowych w Warszawie) do końca okresu międzywojennego powstało kilkadziesiąt ogniw tej organizacji.

Najliczniejszym klubem tego zrzeszenia był klub z Warszawy, który skupiał już w 1928 r. 360 członków, prowadząc w 1938 r. sekcje piłki nożnej, boksu, lekkiej atletyki, gier sportowych, narciarską, hokejową, kolarską, tenisa stołowego, a także koło dramatyczne i orkiestrę. W latach 1933 – 1938 centrala RSWF Gwiazda-Sztern zorganizowała 44 turnusy obozów sportowo-rekreacyjnych i kolonii w miejscowościach letniskowych, z których skorzystało 2261 osób.