Gwiazda-Sztern

Do początku XX wieku robotnicy żydowscy, którzy chcieli uprawiać ćwiczenia fizyczne, musieli należeć do klubów niemieckich, polskich, rosyjskich itd., a także do zakładanych żydowskich klubów mieszczańskich.

Publikacja: 24.11.2008 10:50

Młodzież ortodoksyjna w trakcie ćwiczeń gimnastycznych Sekcji Wychowania Fizycznego Towarzystwa Ochr

Młodzież ortodoksyjna w trakcie ćwiczeń gimnastycznych Sekcji Wychowania Fizycznego Towarzystwa Ochrony Zdrowia we Lwowie w 1937 roku

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Jednym z pierwszych typowo robotniczych klubów żydowskich był krakowski Klub Sportowy Jutrzenka (1909 r.) założony z inicjatywy Żydowskiej Partii Socjalno-Demokratycznej (CK Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło jego statut w 1910 r.). Następny – ŻKS Jugend – powstał w 1910 roku także w Krakowie.

Po odzyskaniu niepodległości na terenie Polski zaczęło powstawać wiele żydowskich robotniczych klubów sportowych, które powoływały swe centrale ogólnopolskie ściśle związane z partiami politycznymi. Najważniejszymi z nich były: Robotnicze Stowarzyszenie Wychowania Fizycznego Gwiazda-Sztern Warszawa (1923), ŻRKS Siła Kraków (1922), ŻKS Jutrzenka Sokal (1922). Najszybciej rozwijały się żydowskie robotnicze stowarzyszenia sportowe w dużych miastach – Warszawie, Krakowie, Łodzi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama