Reklama
Rozwiń

Za linią frontu

W czasie I wojny Jüdische Turnerschaft usiłowało nie przerywać działalności. Żołnierze Żydzi, którzy uprawiali sport w swoich klubach w Niemczech, wraz z przesuwaniem się frontu w latach 1914 – 1916 na wschód pomagali w tworzeniu żydowskich towarzystw gimnastycznych na terenach okupowanych.

Publikacja: 24.11.2008 11:15

Szapsa Rotholc (z lewej) gwiazda klubowa RSWF Gwiazda-Sztern Warszawa, po wygranej walce z mistrzem

Szapsa Rotholc (z lewej) gwiazda klubowa RSWF Gwiazda-Sztern Warszawa, po wygranej walce z mistrzem Śląska Józefem Welgrünem (ŻTGS Makabi Sosnowiec) w 1936. W środku sędzia pojedynku Wiener

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Powstające kluby często otrzymywały od władz niemieckich sprzęt sportowy, możliwość korzystania z sal gimnastycznych oraz pomoc instruktorską. Przykładem takich klubów były m.in. ŻKS Makabi Warszawa (1915), ŻKS Makkabi Kutno (1915), ŻKS Makkabi Płock (1915).

W grudniu 1916 r. w Łodzi odbył się zjazd organizacji gimnastycznych i sportowych żydowskich z terenów zajętych przez wojska niemieckie. Zjazd powołał Zentral-Verband der jüdischen Turn-und Sport-Vereine in Polen (Centralny Związek Żydowskich Towarzystw Gimnastyczno-Sportowych Królestwa Polskiego) z siedzibą w Łodzi. Przewodniczącym tego związku został dr L. Prybulski. Również w Łodzi odbył się w sierpniu 1918 r. kolejny drugi zjazd tej organizacji, w którym wzięło udział 67 delegatów z 26 miast.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego