Reklama
Rozwiń

Ku zjednoczeniu

Pierwszym władcą, któremu udało się skutecznie skupić władzę w znacznej części kraju i rozpocząć dzieło zjednoczenia, był Kassa Haile Giorgis.

Publikacja: 28.11.2008 05:48

Brytyjczycy pod murami zdobytej etiopskiej twierdzy Magdala, kwiecień 1868 r.

Brytyjczycy pod murami zdobytej etiopskiej twierdzy Magdala, kwiecień 1868 r.

Foto: bridgeman art library

Po 13 latach krwawych walk podporządkował sobie większość etiopskich prowincji i 7 lutego 1855 roku koronował się na cesarza, przyjmując imię Teodora II. Utrzymanie w ryzach niepokornych rywali wymagało od nowego cesarza rządów twardej ręki. Dlatego Teodor „ogniem i mieczem” zwalczał tendencje odśrodkowe.

W polityce zagranicznej szukał zbliżenia z Wielką Brytanią przeciwko Turcji i Egiptowi, licząc na odzyskanie ziem i portów nad Morzem Czerwonym. Początkowo Londyn (zaangażowany w budowę Kanału Sueskiego) był zainteresowany współpracą z Etiopią, ale po zwycięstwach Rosji nad Turkami na Bałkanach zmienił kurs na proturecki. Nieorientujący się w meandrach polityki europejskiej Teodor naciskał na brytyjskich dyplomatów, żądając wywiązania się z zawartych umów, m.in. przysłania lekarzy, techników specjalistów od nowoczesnej broni.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego