Reklama
Rozwiń

Co zostało

W Polsce zachowało się do dzisiaj około 300 różnego rodzaju żydowskich domów modlitwy. Na ziemiach należących przed II wojną światową do Niemiec niemal wszystkie wspaniałe synagogi zostały spalone w czasie tzw. nocy kryształowej 9/10 listopada 1938 r., a wkrótce potem rozebrane.

Publikacja: 01.12.2008 06:02

Największa z łódzkich synagog, wzniesiona w 1889 roku według projektu Adolfa Wolfa za Stuttgartu – d

Największa z łódzkich synagog, wzniesiona w 1889 roku według projektu Adolfa Wolfa za Stuttgartu – dziś nieistniejąca – była świadectwem bogactwa części tamtejszych Żydów

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Wszystkie bóżnice drewniane oraz większość murowanych uległy zniszczeniu w czasie II wojny światowej, a wydaje się, że także i później, kiedy pozostawały na łasce i niełasce przypadkowych użytkowników.

To, co do dzisiaj ocalało spośród niezliczonych różnorodnych obiektów służących żydowskiemu kultowi religijnemu we wszystkich jego odmianach, to tylko szczątki dawnego bogactwa. Są to prawie wyłącznie same budynki, bez wyposażenia i, z nielicznymi wyjątkami, tylko z resztkami dekoracji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego