Dekoracje i symbolika

W synagogach polskich główną salę modlitwy często wspaniale zdobiono wielobarwną polichromią. Wyróżniało je to spośród innych synagog europejskich. Pewien zestaw dekoracji pojawiał się najczęściej.

Publikacja: 01.12.2008 05:56

Synagoga w Niebylcu z drugiej połowy XIX wieku. Zachowały się tu malowidła z okresu międzywojennego:

Synagoga w Niebylcu z drugiej połowy XIX wieku. Zachowały się tu malowidła z okresu międzywojennego: znaki zodiaku; tutaj znak Raka

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Niektóre motywy znane były jeszcze z czasów antycznych. Należą do nich znaki zodiaku, ilustrujące kalendarz księżycowy, na którego podstawie wyznacza się święta żydowskie; należą do nich także wizerunki sprzętów związanych z dawnym kultem świątynnym: wspomniana już menora, szofar (róg barani), lulaw (gałąź palmy), stół na chleby pokładne.

Do najczęściej spotykanych należą wyobrażenia czterech zwierząt, przedstawiających cnoty człowieka gotowego do spełniania woli Boga: „Bądź śmiały jak lampart, lekki jak orzeł, rączy jak jeleń, a silny jak lew...” (Opowieści praojców 5,23). W dekoracji arki często występują tablice dekalogu, korona Tory, błogosławiące ręce kohenów czy dzban i miska lewitów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama