Pierwszy z czterech specjalnych wiosennych szabatów – obok Szabat Zachor, Szabat Para i Szabat ha-Chodesz – na które przeznaczone są specjalne czytania Tory. Nazywa się je Arba Paraszot (hebr. Cztery Parasze). Parasza (hebr., jid. parsze) to używane przez Żydów sefardyjskich określenie fragmentu Pięcioksięgu przeznaczonego do czytania w czasie publicznej liturgii w bóżnicy bądź w synagodze w szabat rano i po południu oraz w każdy poniedziałek i czwartek, jak również z okazji świąt, postów i początku miesiąca księżycowego.

Szabat Szkalim (hebr., Szabat [w który czyta się paraszę] „Szekle”) obchodzi się w ostatni szabat miesiąca szwat, to jest w szabat bezpośrednio poprzedzający pierwszy szabat miesiąca adar. Tego dnia, oprócz odpowiedniego fragmentu Tory z Księgi Wyjścia (35,1 – 38,20), czyta się dodatkowy fragment z tejże księgi (30,11 – 16), czyli tzw. paraszę Szkalim poświęconą kwestii obowiązkowej opłaty wnoszonej na potrzeby Świątyni Jerozolimskiej, wynoszącej pół szekla (hebr., l.mn. szkalim).

Czytanie to upamiętnia zwyczaj zbierania tego podatku przez specjalnych wysłanników pierwszego dnia adar. W liturgii Szabat Szkalim obowiązuje też czytanie specjalnych pij(j)utim (l.mn. od hebr. pij(j)ut: wiersz liturgiczny, poezja).

(na podst. „Polskiego słownika judaistycznego”, Warszawa 2003)