Reklama
Rozwiń

Wileński – muzyk izraelskiej armii

Twórcy Li La Lo wzorowali się przede wszystkim na znakomitych polskich przedwojennych kabaretach z domieszką typowego żydowskiego humoru. W głównej mierze – na Qui Pro Quo. Trzymając się polskich tradycji, osiągnęli najwyższy poziom

Publikacja: 08.12.2008 07:16

Szewach Weiss Autor cyklu esejów „W świetle menory” do dodatku „Rzeczpospolitej” o Żydach polskich.

Szewach Weiss Autor cyklu esejów „W świetle menory” do dodatku „Rzeczpospolitej” o Żydach polskich. Profesor politologii, wykładowca w Katedrze Erazma z Rotterdamu na Uniwersytecie Warszawskim. Był ambasadorem Izraela w Polsce, przewodniczącym Knesetu, przewodniczącym rady Yad Vashem

Foto: AP Photo

Mosze Wileński urodził się 17 kwietnia 1910 roku w Polsce, chociaż gdzie dokładnie – trudno określić. Rodzice Mosze często zmieniali miejsce zamieszkania. Wyjechali nawet do Rosji, ale powrócili do Warszawy. To właśnie w polskiej stolicy Mosze rozpoczął edukację na akademii muzycznej.

W Warszawie także zbliżył się do środowisk syjonistycznych. Należał do warszawskiego oddziału Chalucu – organizacji, która przygotowywała do wyjazdu do Palestyny, i uczył się pracy w rolnictwie oraz podstaw agrokultury. W 1932 roku już jako wykształcony muzyk, ale i rolnik, dotarł do Palestyny, aby wesprzeć rozwój tworzącego się państwa żydowskiego. Jak się okazało na miejscu, w Palestynie było już dość muzyków i ktoś nawet poradził Mosze, by się przekwalifikował. Było wówczas zapotrzebowanie na fotografów. Mosze postanowił zdobyć także ten zawód. Mimo to ciągle marzył o zawodowym komponowaniu melodii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego