Starcie gigantów

Gdy bój się zaczynał, brytyjskie siły główne znajdowały się w odległości ok. 60 mil morskich od miejsca starcia. Nie dysponując dokładnymi danymi o składzie i kursie sił niemieckich, admirał Jellicoe rozpoczął formowanie ugrupowania bojowego dopiero po godz. 19.

Publikacja: 19.12.2008 05:31

Okręty liniowe w bitwie jutlandzkiej, mal. Montague Dawson, lata 30. XX w.

Okręty liniowe w bitwie jutlandzkiej, mal. Montague Dawson, lata 30. XX w.

Foto: AKG/East News

W tym czasie eskadra krążowników liniowych ubezpieczająca siły główne została ostrzelana przez jednostki niemieckie i nie zauważyła zbliżających się okrętów liniowych. Wykorzystując zaskoczenie, Niemcy zatopili dwa okręty, a trzeci poważnie uszkodzili.

Ale zaraz potem sytuacja się odwróciła. Najpierw ogień z 7 – 8 km otworzyły krążowniki liniowe admirała Hooda, a potem z wielkim hukiem odezwały się działa okrętów liniowych. Brytyjskie siły główne przecięły kurs przeciwnika, próbując odciąć go od baz. Zagrożony Scheer natychmiast nakazał swym okrętom wykonanie zwrotu na północny zachód, osłaniając odwrót atakami kontrtorpedowców i zasłonami dymnymi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama