Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.12.2008 05:43 Publikacja: 19.12.2008 05:43
Bitwa pod Helgolandem, 28 sierpnia 1914 r., pocztówka brytyjska z epoki
Foto: Archiwum „Mówią Wieki"
Z powodu trudnych warunków atmosferycznych, które uniemożliwiły przeprowadzenie rozpoznania lotniczego, admirał Scheer, dowódca Hochseeflotte, zmienił jednak pierwotne plany i ograniczył się do przeprowadzenia demonstracji w rejonie cieśniny Skagerrak. Na podejściach do baz brytyjskich (Scapa Flow, Cromarty i Rosyth) zaczaiło się dziesięć niemieckich okrętów podwodnych gotowych do ataków na wychodzące w morze jednostki przeciwnika.
Kaprys losu sprawił, że podobne działania podjęli Brytyjczycy. Zgodnie z koncepcją admirała Johna Jellicoe zespół krążowników przy wsparciu eskadry okrętów liniowych miał się wedrzeć w głąb Kattegatu i wywabić główne siły floty niemieckiej na Morze Północne, w rejon Horns Riff, gdzie miały czekać drednoty Grand Fleet. Ruchy floty niemieckiej, a nawet częściowo jej plany, znane były brytyjskiej admiralicji dzięki pracy wywiadu morskiego (tzw. Pokój 40), wykorzystującego rozpoznanie radiowe (Brytyjczycy otrzymali niemieckie kody dzięki Rosjanom, którzy wydobyli je z wraku krążownika „Magdeburg” zatopionego na Bałtyku).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas