Kraków: Cmentarz Remu
Cmentarz na Kazimierzu przy ul. Szerokiej powstał w 1551 r. przy synagodze, w której modlił się Mojżesz Isserles, zwany Remu. W 1799 r. władze austriackie poleciły zamknąć cmentarz, jednak jeszcze w XIX w. odbywały się tam nieliczne pochówki. Nagrobki w formie macew i pseudosarkofagów są ustawione w rzędach. W czasie II wojny światowej cmentarz został zdewastowany i od 1959 r. prowadzone są na nim prace konserwatorskie.
Znajdujący się na cmentarzu grób Remu (ok. 1510 – 1572), rabina, wielkiego uczonego, talmudysty, rektora jesziwy, do dziś jest celem pielgrzymek z całego świata w rocznicę jego śmierci, przypadającej w dzień Lag ba-Omer. Obok jego grobu zachowały się groby najbliższej rodziny: babki Gitli (zm. 1552), ojca Izraela – kupca i bankiera (zm. 1568), żony Gołdy – córki lubelskiego rabina Szaloma Szachny (zm. 1552). W głębi nekropolii zachowały się nagrobki Izaaka Jakubowicza, kupca i fundatora synagogi Ajzyka (zm. 1653), Natana Spiry, kabalisty i rektora jesziwy (zm. 1633), Mordechaja Saby – zwanego Singer, kabalisty (zm. 1576), Eliezera Aszkenazego, lekarza i uczonego, rabina w Kairze i Poznaniu (zm. 1585), Joela Sirkisa – zwanego Bach, rabina Krakowa (zm. 1640), Jomtow Lipmana Hellera, rabina w Wiedniu, Pradze i Krakowie (zm. 1654), Samuela (zm. 1552), syna Meszulama, lekarza króla Zygmunta Starego, Michaela Colahore, męczennika za wiarę, spalonego na stosie za rzekome bluźnierstwa przeciw chrześcijaństwu (zm. 1663).
Setki fragmentów zniszczonych nagrobków umieszczono na wewnętrznych ścianach muru cmentarnego.
Kraków: Nowy cmentarz przy ul. Miodowej 55
Cmentarz przy ul. Miodowej 55 powstał w 1800 r. – po zamknięciu starego cmentarza Remu – i jest cmentarzem czynnym. Przy wejściu znajduje się dom przedpogrzebowy. Najstarsze zachowane na cmentarzu nagrobki pochodzą dopiero z lat 40. XIX w. Są tu pochowani między innymi: Jakub Drobner, lekarz, uczestnik powstania styczniowego (zm. 1896), Ozjasz Thon, rabin synagogi Tempel, przywódca Organizacji Syjonistycznej w Krakowie, poseł na Sejm RP w latach 1922 – 1936 (zm. 1936), Józef Sary, wiceprezydent Krakowa (zm. 1929), Maurycy Gottlieb, malarz, uczeń Jana Matejki (zm. w 1879 w wieku 23 lat), malarz Artur Markowicz (zm. 1934), dyrygent i kompozytor Jerzy Gert (zm. 1969), działacz PPS Józef Kwiatek (zm. 1910).
Lublin: ul. Kalinowszczyzna
Cmentarz położony jest na wzgórzu zwanym Grodzisko, a jego przekazanie Żydom król Zygmunt August potwierdził w 1555 r. Mimo częstych dewastacji w czasie kolejnych wojen przetrwał i został zamknięty dla celów grzebalnych dopiero na początku XX w. Przy wejściu na cmentarz znajduje się grób wybitnego talmudysty Jakuba Kopelmana (zm. 1541) i jest to obecnie najstarszy żydowski pomnik nagrobny w Polsce stojący w miejscu pierwotnego pochówku. W jego pobliżu został pochowany najsłynniejszy cadyk Jakub Icchak Hurwic, zwany Choze (Widzący). Obok jego grobu znajduje się mogiła kantora Abrahama (zm. 1543), syna Uszaja. W pobliżu jest nagrobek rektora lubelskiej jesziwy, rabina Szaloma Szachny, teścia Mojżesza Isserlesa Remu (zm. 1558). Są to wysokie wapienne płyty z hebrajskim epitafium, bez jakichkolwiek ornamentów i symboli. Dalej na tym samym wzgórzu znajduje się grób rabina Szlomy Lurii, zwanego Maharszalem (zm. 1573), pierwszego rektora lubelskiej jesziwy. Fragmenty jego nagrobka zostały odnalezione kilka lat temu.