Wybrzeża Hellespontu

Kraina nad brzegami Dardaneli, czyli antycznego Hellespontu, to pomost między Europą i Azją. Bałkańskie krajobrazy starożytnej Tracji podzielonej dziś między Turcję, Grecję i Bułgarię – z polami kukurydzy i zbóż, plantacjami tytoniu i gajami oliwnymi – sąsiadują tu ze spalonymi słońcem wyżynami Anatolii.

Publikacja: 26.12.2008 02:45

Zatoka Anzac, w której w 1915 r. lądowali Australijczycy i Nowozelandczycy

Zatoka Anzac, w której w 1915 r. lądowali Australijczycy i Nowozelandczycy

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Dardanele, rozdzielające europejską i azjatycką Turcję, licząca ponad 60 km długości rynna o szerokości nieprzekraczającej 6 km, w pobliżu stolicy regionu Canakkale zwęża się do zaledwie 1,2 km. Rwie nią prąd morski o prędkości ponad 8 km na godzinę, groźny nie tylko dla starożytnych żeglarzy. Na dnie cieśniny spoczywają setki wraków, w tym alianckich krążowników zatopionych podczas kampanii w Gallipoli w 1915 r. Kilka kilometrów na północ od Canakkale nurkowie wciąż poszukują szczątków zbudowanego na łodziach mostu, po którym przeprawił swe wojska Kserkses, ruszając na podbój Grecji. W tym samym prawie miejscu przebył Hellespont Aleksander Macedoński podczas swej wielkiej wyprawy do Indii.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama