W języku polskim - Melina

Publikacja: 29.12.2008 07:36

W mowie potocznej melina oznacza mordownię, norę, spelunę. W więziennej grypserze (jid. malim zajn: ukrywać, taić) to schowek na skradzione rzeczy.

Także tzw. meta, czyli kryjówka osób z marginesu społecznego, gdzie spożywa się lub nabywa pokątnie rozprowadzany alkohol czy narkotyki. Meliny mieszczą się zwykle w opuszczonych budynkach czy lokalach osób z marginesu.

W kryminalistyce melina oznacza „miejsce, w którym grupuje się w celach rekreacyjnych, kontaktowych i w celu uniknięcia policji element kryminogenny oraz ukrywający się sprawcy różnych przestępstw. Kontrola melin jest jedną z czynności dających informacje pochodzące z tzw. źródła wewnętrznego”.

Na melinę można trafić nawet w… słupskiej Szkole Policji. Jest to pomieszczenie symulacyjne do nauki przyszłych funkcjonariuszy, w realistyczny sposób przestawiające warunki codziennej służby i podejmowanych interwencji.

W słowniku miejskiego slangu melina może oznaczać siedlisko meneli, choć także nieporządek, brud czy tzw. syf w jakimkolwiek przybytku. Bywa też żartobliwym określeniem lokalu służącego do organizowania wszelakich imprez towarzyskich i zabaw przy alkoholu.

Instytut Literacki w Paryżu w 1973 r. opublikował słynną powieść „Cudowna melina” Kazimierza Orłosia, wcześniej odrzuconą przez cenzurę PRL, z racji odwzorowania w niej partyjnych układów i klik rządzących polską prowincją.

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne