Kupcy i rzemieślnicy Gandawy, Brugge, Kortijk bogacili się przez stulecia na handlu z Anglią, uprawie lnu, produkcji sukna i płócien. Ale dzięki tym twardym i praktycznym ludziom Flandria zasłynęła także z wielkiej sztuki, architektury, a zwłaszcza malarstwa.
Kraina leżąca w dawnym i dzisiejszym sercu Europy stanowiła od wieków przedmiot rywalizacji sąsiednich mocarstw – Francji, Anglii, monarchii habsburskiej. Często stawała się polem bitwy. Niewiele miejsc na świecie okrytych jest równie ponurą sławą co okolice Ypres. Cztery wielkie bitwy, jakie tu stoczono w latach 1914 – 1918, zaliczane są do najkrwawszych w historii wojen.
[srodtytul]Ypres (Ieper) [/srodtytul]
Przez Bramę Menin w otaczających Ypres starych fortyfikacjach Vaubana, którą wiodła główna droga na niedaleki front, przeszły setki tysięcy alianckich żołnierzy. Ciał wielu z nich nigdy nie odnaleziono. Lista samych tylko żołnierzy brytyjskich i kanadyjskich zaginionych w akcji liczy ponad 50 tys. nazwisk. Właśnie im poświęcony jest Menin Gate Memorial – wzniesiony w 1927 r. w dawnej bramie łuk triumfalny, a zarazem mauzoleum strzeżone przez kamienne lwy będące symbolem zarówno W. Brytanii, jak i Flandrii.
W okolicach Ypres, doszczętnie zniszczonych podczas wielkiej wojny – front biegł tu łukiem otaczającym miasto od wschodu i północy w odległości 4 – 8 km, tworząc słynny „Występ Ypres” – śladów dawnych zmagań, poza okopami, którymi opiekują się muzea, pozostało już niewiele. Ta poorana wówczas transzejami ziemia, pełna lejów po pociskach artyleryjskich, lasów z kikutami drzew i osad, w których przetrwały tylko fundamenty, to znów kwitnąca, gęsto zaludniona kraina.