Reklama
Rozwiń

Ostatni atak Ludendorffa

Wiosną 1918 roku Flandria stała się widownią kolejnych intensywnych walk lądowych. Tym razem stroną nacierającą byli Niemcy.

Publikacja: 02.01.2009 07:41

Niemiecki atak pod Ypres, 1918 r.

Niemiecki atak pod Ypres, 1918 r.

Foto: ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”, zbiory autora

Po wyeliminowaniu z wojny Rosji bolszewickiej, co przypieczętował pokój brzeski z marca 1918 r., Niemcy skoncentrowali na froncie zachodnim 3,5 mln żołnierzy, by zadać rozstrzygający cios, zanim zdążyły do Francji przybyć poważniejsze siły amerykańskie. W ramach operacji o kryptonimie „Georgette” 9 kwietnia niemiecka 6. Armia po czterogodzinnej, zmasowanej nawale artyleryjskiej przełamała pozycje zajmowane przez wchodzący w skład brytyjskiej 1. Armii korpus portugalski nieopodal wsi Neuve Chapelle.

W tej ofensywie – podobnie jak i w innych, prowadzonych wiosną tego roku – Niemcy zastosowali nową taktykę piechoty. Otóż jednostki szturmowe starały się wedrzeć możliwie głęboko w pozycje nieprzyjacielskie, unikając zdobywania kluczowych pozycji. To zadanie miało przypaść siłom idącym w drugim rzucie. Podobnie jednostki w pierwszej linii nie były uzupełniane w trakcie walk, ale w momencie, gdy w wyniku strat znacznie spadły ich zdolności ofensywne, luzowano je nowymi jednostkami. Miało to zapewnić dynamikę uderzenia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego