Czerwony triumfator

Upadek Nankinu zamknął początkową fazę wojny. Po triumfalnym wstępie już w marcu 1938 roku pod Tahierczuang (nad Wielkim Kanałem na froncie północnym) agresor poniósł pierwszą porażkę.

Publikacja: 09.01.2009 15:58

Mao Tse-tung, przywódca chińskich komunistów, 1943 r.

Mao Tse-tung, przywódca chińskich komunistów, 1943 r.

Foto: AKG/EAST NEWS, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Red

W następnych latach rozciągnięta na olbrzymich przestrzeniach Armia Kwantuńska musiała toczyć walki z połączonymi siłami Kuomintangu i komunistów‚ które krótko po agresji zawarły rozejm. Na jej tyłach działała partyzantka. Front chiński angażował od kilkuset tysięcy do półtora miliona żołnierzy cesarskich‚ w tym sporą część lotnictwa. Kontrolowanie wielkich obszarów Chin ułatwiał Japończykom kolaboracyjny rząd gen. Wang Czing-weja (Wang Jingwei)‚ którego armia uczestniczyła w pacyfikacjach kraju. Konflikt kosztował Japonię przynajmniej 410 tys. zabitych i zmusił do mobilizacji gospodarki. Przyniósł jednak zaprawę armii lądowej i lotnictwa do przyszłych walk w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama