Reklama
Rozwiń

Złoty lew i czerwona gwiazda

W obliczu nadchodzącej agresji sowieckiej Mannerheim objął naczelne dowództwo armii. Mimo olbrzymiej przewagi wroga nie dał się pobić i zdołał wywalczyć pokój, który ocalił niezależność Finlandii

Publikacja: 16.01.2009 08:54

Fiński plakat antysowiecki

Fiński plakat antysowiecki

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Finlandia wybiła się na niepodległość w efekcie krwawej wojny domowej. Zwycięstwo sił narodowych zapobiegło bolszewizacji kraju i zapewniło społeczeństwu ponad dwie dekady stabilizacji i rozwoju. Moskwie z trudem przyszło pogodzić się z uniezależnieniem jeszcze jednej prowincji dawnego carskiego imperium, ale w ówczesnej sytuacji międzynarodowej nie miała innego wyjścia.

Sytuacja zmieniła się pod koniec lat 30., a zwłaszcza po podpisaniu 23 sierpnia 1939 roku sowiecko-niemieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow wraz z tajnym protokołem. Dokument ten przewidywał agresję i rozbiór Polski, ale dotyczył też innych państw: „w przypadku polityczno-terytorialnych zmian rejonów wchodzących w skład państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa) północna granica Litwy stanowić będzie granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRS”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego