Reklama
Rozwiń

Artur Ilgner: Radosna rocznica

Trzydziestego kwietnia tego roku minie kolejna, 76. radosna rocznica śmierci zbrodniarza wszech czasów Adofla Hitlera, który sam siebie unicestwił. Wcześniej, chciał unicestwić wiele narodów, co na szczęście mu się nie udało. Jednak skutki działań tego szaleńca są odczuwalne do dzisiaj: polityczne, gospodarcze, mentalne.

Aktualizacja: 28.04.2021 07:04 Publikacja: 28.04.2021 06:53

Artur Ilgner: Radosna rocznica

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-S62600 / CC-BY-SA, Public domain, via Wikimedia Commons

Mam dyskomfort: czy warto o tym pisać? Czy warto przy tak marnej okazji przypominać o zbrodniarzu, o drugiej wojnie światowej, gdy powszechne odczucie jest takie, że wszystko już zostało powiedziane, pokazane, udokumentowane? Co prawda, od czasu do czasu pojawiają się tu i ówdzie nieznane dotąd fakty, ale nie zmieniają one obrazu sześciu lat koszmaru (de facto - siedmiu) jaki znamy.

Jakiż jest zatem sens odkopywać spalonego trupa, który za życia przymusił do udziału w wojnie (według orientacyjnych wyliczeń) pośrednio lub bezpośrednio prawie dwa miliardy ludzi, 40 państw, zmobilizował do walki 100 -110 milionów ludzi, z czego ponad połowa zginęła, a reszta to inwalidzi wojenni. A przecież wyliczenia te nie obejmują, choćby w przybliżeniu, jakże ponurej statystykę śmierci i kalectwa wśród ludności cywilnej. Statystyki nie podają, ile wylano łez.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego