Reklama
Rozwiń

Inwazja

7 kwietnia o godzinie 1.00 z portu w Wesermünde wypłynęło dziesięć niszczycieli z grupy Narwik, mając na pokładach trzy bataliony ze 139. Pułku Strzelców Górskich z 3. Dywizji Górskiej gen. Eduarda Dietla.

Publikacja: 23.01.2009 07:24

Niemiecka flota inwazyjna zbliża się do brzegów Norwegii, 8 kwietnia 1940 r.

Niemiecka flota inwazyjna zbliża się do brzegów Norwegii, 8 kwietnia 1940 r.

Foto: AKG/EAST NEWS, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Kilka godzin później do konwoju dołączyły dwa pancerniki „Gneisenau” i „Scharnhorst”, które miały osłaniać ten zespół przed okrętami brytyjskimi. Kontrtorpedowce musiały przepłynąć ponad 1100 mil przez akweny, na których panowała Royal Navy.

W kierunku Trondheim wypłynęła grupa w składzie: ciężki krążownik „Admiral Hipper” oraz cztery kontrtorpedowce wiozące na pokładzie 138. Pułk Strzelców Górskich. Bergen miała opanować 61. Dywizja Piechoty, Krisiansand i Arendal 310. Pułk Piechoty. Oprócz zajęcia Narwiku Naczelne Dowództwo Wehrmachtu dużą rolę przywiązywało do opanowania Oslo. Grupa Oslo składała się z ciężkich krążowników „Blücher” i „Lützow”, lekkiego krążownika „Emden” oraz grupy mniejszych jednostek. Na pokładach tych okrętów płynęły oddziały 163. Dywizji Piechoty.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego