Doradca Karola V Mądrego Filip z Mézieres twierdził w XIV wieku, że trzeba trzech lat, by powrócić z Norwegii, „a po drodze spotyka się dziwy, stwory i duchy piekielne”. Ale w owym właśnie okresie północna Norwegia pojawiła się na arenie europejskich dziejów – rybacy spod kręgu polarnego stali się najważniejszymi dostawcami suszonych dorszy dla całego świata hanzeatyckiego, Niemiec i Rosji. Dzięki dorszom zaczęły powstawać tu pierwsze kościoły, w 1252 r. w Tromso – była to wtedy najdalej na północ położona chrześcijańska świątynia na świecie – a w 1307 r. w Vardo.
Swymi podbiegunowymi kresami, obejmującymi dziś prowincje Nordland, Troms i Finnmark, Europa zainteresowała się jednak, dopiero gdy w szwedzkiej Kirunie odkryto rudę żelaza i wybudowano port w Narwiku, przez który można było ją wywozić także zimą. Strategiczne znaczenie regionu, terytorium NATO graniczącego z ZSRR, wzrosło jeszcze w czasach zimnej wojny. Dziś oprócz górnictwa, rybołówstwa i hodowli łososi rozwijają się tutaj przemysły high-tech i turystyka. Surowe piękno przyrody i krajobrazów – nagich gór, których stoki opadają wprost ku błękitnym fiordom i rybackich osad – bogactwo miejscowych wód, wieloryby, polarne ptaki i kultura lapońska (Sami), przyciągają gości z całego świata.
[srodtytul]Narwik[/srodtytul]
Posąg na placu Groma w Narwiku ukazuje spiżową postać polskiego marynarza w ogniu walki, dźwigającego pocisk artyleryjski. Polegli członkowie załogi zatopionego tu w maju 1940 r. niszczyciela „Grom” spoczywają u stóp wojennego pomnika na miejskim cmentarzu wraz z żołnierzami norweskimi, francuskimi i brytyjskimi. Większość z podhalańczyków, którzy zginęli w bitwie o miasto, pochowano w osobnej kwaterze pięknego cmentarza w odległym o 30 km Hakvik na półwyspie Ankenes.
Szczątki wielu marynarzy i lotników różnych narodowości, którzy uczestniczyli w bitwach morskich kampanii 1940 r., pozostały w wodach sąsiednich fiordów – na dnie leży tu 46 wraków okrętów i 50 samolotów. Są one celem wypraw nurkowych. Wystawę dokumentującą przebieg walk i pamiątki z tych dni można obejrzeć w nowoczesnym muzeum Nordland Rode Kors Krigsminnemuseum.