Reklama
Rozwiń

Kapitulacja Berlina

30 kwietnia sowiecka 8. Armia Gwardii zbliżyła się na odległość kilkuset metrów do Kancelarii Rzeszy i pobliskiego ogrodu zoologicznego.

Publikacja: 20.02.2009 08:23

Gen. Helmut Weidling i oficerowie z dowództwa obrony Berlina po kapitulacji, 2 maja 1945 r.

Gen. Helmut Weidling i oficerowie z dowództwa obrony Berlina po kapitulacji, 2 maja 1945 r.

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Generał Weidling przeniósł swój punkt dowodzenia do Kancelarii Rzeszy. Ukrywający się w bunkrze pod gmachem kancelarii Hitler stracił wszelką nadzieję na ratunek. Przekazał pełnię władzy nad wojskiem admirałowi Karlowi Dönitzowi, a kanclerzem mianował Goebbelsa. Potem wraz z Ewą Braun, którą poślubił dzień wcześniej, popełnił samobójstwo.

Śmierć dyktatora ułatwiła zadanie niemieckiemu dowództwu, które miało dość beznadziejnej walki. 1 maja o godz. 3.50 do dowódcy 8. Armii Gwardii przybył nowy szef sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych gen. Krebs, który został upoważniony przez Goebbelsa do rokowań w sprawie zawieszenia broni. Żukow wspominał: „Niezwłocznie zadzwoniłem do Moskwy i poprosiłem o połączenie ze Stalinem. […] Zameldowałem o otrzymaniu wiadomości, że Hitler popełnił samobójstwo, o pojawieniu się u nas Krebsa oraz zleceniu prowadzenia z nim rozmów generałowi Sokołowskiemu. […] »Przekażcie Sokołowskiemu – powiedział naczelny dowódca – żadnych rokowań, z wyjątkiem bezwarunkowej kapitulacji«”.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety