Reklama
Rozwiń

Naser – bożyszcze Arabów

Państwo żydowskie wyszło zwycięsko z tej wojny. Zyskało ponad dekadę wytchnienia, którą wykorzystało do rozbudowy swego potencjału militarnego. Podczas następnego konfliktu z państwami arabskimi w 1967 roku mogło już rozgromić przeciwników samodzielnie

Publikacja: 27.02.2009 08:35

Naser wśród wiwatującego tłumu po ogłoszeniu nacjonalizacji Kanału Sueskiego, 26 lipca 1956 r.

Naser wśród wiwatującego tłumu po ogłoszeniu nacjonalizacji Kanału Sueskiego, 26 lipca 1956 r.

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

W lipcu 1952 roku nacjonalistycznie nastawieni oficerowie obalili władającego Egiptem króla Faruka. Na ich czele stał Gamal Abdel Naser, który początkowo zadowolił się funkcją ministra spraw wewnętrznych i dopiero w lutym 1954 roku objął urząd premiera. Rewolucja dokonała się pod hasłami uwolnienia kraju od obecności brytyjskiej, uzdrowienia sytuacji politycznej, przywrócenia siły armii upokorzonej podczas pierwszej wojny palestyńskiej (1948 – 1949).

W polityce zagranicznej Egipt rozpoczął zacieśnianie stosunków z innymi krajami regionu oraz podjął kroki zmierzające do umocnienia Ligi Arabskiej. Gdy 1 listopada 1954 roku w Algierii wybuchło powstanie antyfrancuskie, powstańcy uzyskali pełne poparcie polityczne i materialne władz egipskich.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego