Sprawa Brzozowskiego

Zimą roku 1905 lekarze zalecili choremu Józefowi Piłsudskiemu „klimat górski, kurację i spokój”. Pacjent przyjechał więc do Zakopanego, gdzie zamieszkał w pensjonacie Limba. Akurat zjechał też pod Tatry Stanisław Brzozowski, który miał wygłosić odczyt w sali „Morskiego Oka”.

Publikacja: 11.03.2009 10:33

Stanisław Brzozowski

Stanisław Brzozowski

Foto: MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

Michał Sokolnicki, który za pośrednictwem Żeromskiego zbliżył się wówczas do Piłsudskiego, zapytał go, czy pójdzie na ten odczyt. „Odpowiedział krótko – zapisał Sokolnicki – że nie ma żadnej ochoty, gdy zaś zacząłem trochę nastawać, ponowił odmowę w sposób bardziej stanowczy i, zapytany o przyczynę, orzekł: „Możecie iść, jeśli chcecie – ten człowiek raz się splamił i nigdy nie będę ciekawy go widzieć”.

Minął wiek z okładem i człowiek, którego Piłsudski „nigdy nie był ciekawy widzieć”, został patronem środowiska „Krytyki Politycznej”, którą wydaje stowarzyszenie jego imienia. Żarliwe eseje pisze o autorze „Płomieni” pierwsza gwiazda polskiej lewicy – Sławomir Sierakowski, nad jego intelektualną biografią rozczula się Cezary Michalski, niczym mantrę powtarza się to, co o Brzozowskim wypisywali Kołakowski z Michnikiem, Stawar z Mencwelem czy Janion z Walickim i Miłoszem. Ten ostatni popełnił – przypomnę – poświęconą sprawie Brzozowskiego książkę „Człowiek wśród skorpionów”. Okazuje się, że „skorpionem” był także Józef Piłsudski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama