[srodtytul]Świat[/srodtytul]
We wrześniu 1939 roku liczba bezrobotnych w USA sięgnęła 10 mln. Wzrost bezrobocia w obliczu wyborów prezydenckich w 1940 roku sprawił, że prezydent Franklin Delano Roosevelt był przeciwnikiem zaangażowania kraju w konflikt, który wybuchł w Europie. 3 września 1939 roku w orędziu radiowym do narodu zadeklarował, że jego głównym celem będzie utrzymanie neutralności i ograniczenie do minimum skutków wojny dla społeczeństwa amerykańskiego. 5 września ogłosił akt o neutralności USA i wprowadził ograniczony stan wyjątkowy.
3 października Stany Zjednoczone zawarły z krajami Ameryki Południowej konwencję o wprowadzeniu i kontroli neutralności na obszarze od 450 do 1000 mil od wybrzeża obu Ameryk. Starcie brytyjskich krążowników z niemieckim pancernikiem kieszonkowym „Admiral Graf Spee” u ujścia rzeki La Plata w grudniu 1939 roku pokazało jednak, że trudno będzie dotrzymać jej zapisów.
[srodtytul]Europa[/srodtytul]
1 września 1939 roku, po agresji niemieckiej na Polskę, Norwegia, Finlandia, Szwecja i Szwajcaria ogłosiły neutralność. Następnego dnia dołączyły do nich Hiszpania i Irlandia. 3 września o godzinie 11.15, po odrzuceniu przez Niemcy brytyjsko-francuskiego ultimatum, Wielka Brytania oraz członkowie Brytyjskiej Wspólnoty Narodów: Australia, Nowa