Adam Mickiewicz: Napoleon z Nowogródka

Znowu Mickiewicza widuję, onegdaj był u mnie, wiem, po co przychodzi, i zaraz grać siadam. Ostatnio długo mu grałem, bojąc się na niego spoglądać, a słyszałem, że płacze. Jak wychodził, za głowę mnie ścisnął, (...) pierwsze tego wieczora wymówiwszy słowa: Bóg ci zapłać! Przeniosłeś mnie... Nie dokończył, bo łzy go znowu za gardło ścisnęły" – pisał na początku lat 40. XIX w. Fryderyk Chopin.

Publikacja: 23.12.2018 23:01

Adam Mickiewicz: Napoleon z Nowogródka

Foto: Wikipedia

Dokąd przenosiła naszego wieszcza narodowego muzyka największego polskiego kompozytora? Zapewne do rodzinnego Nowogródka, a w zasadzie do okolic Zosina, gdzie w mroźną noc wigilijną Bożego Narodzenia 1798 r. pani Barbara Mickiewiczowa z domu Majewska, córka ekonoma z Czombrowa i żona komornika Mińskiego Mikołaja Mickiewicza herbu Poraj, powiła drugiego syna, któremu nadano imiona Adam Bernard. Ze względu na okres świąteczny z chrztem wstrzymano się do 12 lutego 1799 r.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!