Reklama
Rozwiń

Wilcze stada

Przy wielkim aplauzie Niemców, 16 marca 1935 r. Hitler wydał rozkaz o powszechnym poborze. Zmieniła się też nazwa floty wojennej: weimarska Marinenleitung stała się Kriegsmarine. Światowa publiczność była zaskoczona, ale nie niemiecki przemysł. Od 1933 roku niemieckie stocznie Kruppa produkowały okręty podwodne – pierwszy wszedł do służby w kwietniu 1935 roku. W tym samym roku w Kilonii robotnicy Kruppa rozpoczęli budowę dwunastu podwodnych okrętów klasy 250 ton

Publikacja: 27.03.2009 19:04

Odznaka hitlerowskiej U-Bootwaffe (broni podwodnej

Odznaka hitlerowskiej U-Bootwaffe (broni podwodnej

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Szybkie tempo prac stoczni było możliwe dzięki złamaniu przez Niemcy zakazów traktatu wersalskiego. Należąca do Kruppa holenderska firma Hollandsche Industrie en Handel Maatschappij, której nazwa została zmieniona na Siderius, kontrolowała trzy stocznie: Piet Smit w Rotterdamie, Maschinen en Apparaten Fabrik w Utrechcie i Ingenieur-Kantoor voor Scheepsbouw (I.v.S.) w Hadze. W 1922 roku ich biura konstrukcyjne zostały obsadzone przez 40 konstruktorów Kruppa. Gdy wywiad francuski protestował przeciw obchodzeniu traktatu wersalskiego, holenderski rząd replikował, że są to prywatne firmy. Już był 1926 rok, część akcji należała do wpływowych holenderskich polityków, którzy otrzymywali za nie sporą dywidendę. Pieniądze na holenderskie przedsięwzięcie Krupp zdobył, sprzedając plany U-Bootów m.in. Japonii, Hiszpanii, Finlandii, Turcji i Holandii. Pierwsze zostały skonstruowane okręty klasy 250 ton. Hiszpanie zaprosili Kruppa do budowy 750-tonowych okrętów w Kadyksie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego