[Ziemowit Szczerek,
Przygody zombi Drzymały: trzech polskich superbohaterów: ch..., dupa
i kamieni kupa,
„Gazeta Wyborcza" nr 103/2018]
Robert Tekieli (publicysta)
w felietonie w „Gazecie Polskiej"
Polska musi się stać liderem budowy demokracji chrześcijańskiej. W naszych rękach jest los naszej cywilizacji. [...] Polska to ostatni bastion konserwatywnego, czyli normalnego, nierewolucyjnego spojrzenia na sprawy tego świata.
Warszawa, 16 maja 2018
[Robert Tekieli,
Dlaczego szarpią Polskę z każdej strony,
„Gazeta Polska" nr 20/2018]
Jerzy Baczyński
(redaktor naczelny „Polityki)
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, które miały przyćmić wszystkie dotychczasowe państwowe święta
i być triumfem „biało-czerwonej drużyny", ugrzęzły w niewytłumaczalnym organizacyjnym chaosie i niemocy. Będzie więc jak zawsze, czyli znów Dzień Niepodległości zostanie zdominowany, na pewno w medialnych obrazach, przez doroczny marsz narodowców. Tym razem jeszcze bardziej okazały
i dodatkowo wspomagany przez zagraniczne ekipy, na ogół określane jako neofaszystowskie. [...]
11 listopada, w 100-lecie odzyskania niepodległości, przy zwarzonym święcie, [...] można pomarzyć o [...] dziś prawie nieobecnym publicznie rodzaju patriotyzmu – obywatelskim: spokojnym, pewnym siebie, dumnym z dorobku gospodarki i kultury kraju, historii i dziedzictwa, pozytywnym, otwartym na inne nacje i tożsamości.
Warszawa, 7 listopada 2018
[Jerzy Baczyński, Zwarzone święto, „Polityka" nr 45/2018]
Joanna Lichocka
(publicystka) w felietonie
w „Gazecie Polskiej"
Jak zawsze próby rozbijania wspólnoty w dzień niepodległości podejmuje totalna opozycja. Wraz z mediami postkomuny swą stałą metodą powtarzania kłamstw po wielekroć wyśmiewa uroczystości i przygotowania do nich. Twierdzi, że nic nie zrobiono, by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Kłamie świadomie – musi wiedzieć, że niemal w każdym powiecie, mieście czy miasteczku odbywają się uroczystości i jakieś wydarzenia związane ze świętem stulecia niepodległości. Wystawy, biegi, odsłonięcia pomników. [...] 1300 planowanych wydarzeń, wobec już ponad 2300 zrealizowanych od początku 2018 roku. [...] Nie dajmy sobie ich zatruć – mamy z czego się cieszyć.
Warszawa, 7 listopada 2018
[Joanna Lichocka,
Kłopoty takie jak zwykle,
Tygodnik „Gazeta Polska", nr 45/2018]
Paweł Siennicki (redaktor naczelny „Polski The Times")
Oprawa rocznicowych uroczystości nie dosięgła rangi wydarzenia. Również dlatego, że zabrakło jakiegoś aktu kulminacyjnego, ale też dającego przynajmniej szansę na zbudowanie poczucia wspólnoty. [...] Istotą tego święta są emocje patriotyczne, pozytywne, właśnie tworzenie wspólnoty. [...] Nie ma ważniejszego święta jak setna rocznica odzyskania Niepodległości. To jeden z nielicznych symboli, który powinien być właśnie ponad podziałami. To nie jest żadne partyjne święto, tylko powinno to być fundamentalne dla nas wydarzenie, okazja nie tylko do radości, świętowania, ale też przynajmniej próba odbudowania poczucia wspólnoty. [...]
Zachwycajmy się wolną Polską. Jej różnorodnością, pięknem, bogactwem przyrody, zachwycajmy się tymi wszystkimi ludźmi, którzy zamiast prowadzić retoryczną wojnę robią coś naprawdę pożytecznego.
Warszawa, 9 listopada 2018
[Paweł Siennicki, 11 listopada. Największe polskie święto.
Nasze wspólne,
„Polska" nr 261/2018]
Ks. Adam Boniecki
(redaktor senior
„Tygodnika Powszechnego")
Przyszedłem na świat zaledwie 16 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wydarzenia dziś historyczne były w naszej rodzinie przedmiotem osobistych wspomnień. O historycznych postaciach (Piłsudskim, Paderewskim, Dmowskim) rozmawiało się tak, jak dziś się rozmawia o Mazowieckim, Geremku, Balcerowiczu, Tusku czy Kaczyńskim. [...] Wiem, że partyjne spory w pierwszym dwudziestoleciu niepodległości w niczym nie ustępowały dzisiejszym i trwały, w kraju i na emigracji, nawet w latach okupacji. [...]
Nigdy nie przemawiały do mnie masowe obchody, ani religijne, ani narodowe. [...] Proponuję, by na stulecie niepodległości spojrzeć jako na okazję do rachunku sumienia naszych wad narodowych, z naprawieniem szkód i mocnym postanowieniem poprawy.
Kraków, 11 listopada 2018
[Ks. Adam Boniecki, Polak mały, „Tygodnik Powszechny"
nr 46/2018]