Nie martwcie się. Wojna będzie...

Jednoczenie ruchu strzeleckiego i integracja polityczna w Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych służyć miały wyłonieniu jednolitej reprezentacji na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy zaborcami. Była to nowa myśl przewodnia w pracach Piłsudskiego, tak głęboka, że zmieniła nawet jego obyczaje i życie domowe.

Publikacja: 15.04.2009 17:43

Portret Józefa Piłsudskiego wykonał Antoni Kamieński (1860/61 – 1933), akwaforta sepiowa

Portret Józefa Piłsudskiego wykonał Antoni Kamieński (1860/61 – 1933), akwaforta sepiowa

Foto: Muzeum Wojska Polskiego

Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. W latach 90. dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Autor m.in. „Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego (wspólnie z Wacławem Jędrzejewiczem) oraz albumu „Józef Piłsudski”

W tym czasie mieszkanie Piłsudskiego w Krakowie, jak opisuje Michał Sokolnicki, zmieniło swój dotychczasowy charakter. „Byłem wtenczas ze Sławkiem jednym z najczęstszych gości na Szlaku. Mieszkanie, dawniej zbyt ruchliwe i pełne niepokoju nieustannych zmian, nabierało powoli cech głównej kwatery. Dostęp był utrudniony i samotne godziny wodza strzeżone były od niepowołanych. Wieczorem rozluźniała się atmosfera, ktoś z nas przychodził na kolację, odbywaną zawsze w wesołym nastroju żartów, opowieści dawniejszych, a coraz częściej dyskusji i rozważań w sprawach wojennych i techniczno-wojskowych”.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama