17 września 1939 roku

1 września 1939 roku Rada Najwyższa ZSRR uchwaliła ustawę o powszechnym obowiązku wojskowym. Dwa dni później w stan gotowości bojowej zostały postawione siły zbrojne w sześciu okręgach wojskowych. Marszałek Woroszyłow wydał rozkaz o przekształceniu Okręgu Kijowskiego we Front Ukraiński, a Okręgu Białoruskiego we Front Białoruski.

Publikacja: 24.04.2009 11:35

„Cios w plecy Polski”, rysunek, ok. 20 września 1939 r.

„Cios w plecy Polski”, rysunek, ok. 20 września 1939 r.

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Red

Oddziały zajęły pozycje wyjściowe wzdłuż granicy z Polską. Armia Czerwona była gotowa do wykonania zobowiązań wynikających z tajnego protokołu do układu Ribbentrop-Mołotow.

Dramatyczna sytuacja walczących do tej pory z jednym wrogiem oddziałów Wojska Polskiego stała się 17 września 1939 roku tragiczna. Dzień ten niewątpliwie przesądził o losach całej kampanii. Około godziny 3 w nocy władze radzieckie usiłowały wręczyć ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu, wezwanemu do ludowego komisariatu spraw zagranicznych, notę dyplomatyczną. Zawierała ono uzasadnienie wkroczenia około 480 000 żołnierzy wojsk Armii Czerwonej w granice państwowe Rzeczypospolitej.

Pozostało jeszcze 98% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama