[srodtytul]polityka[/srodtytul]
Polska:
- 19 marca – Gdańsk Wolnym Miastem.
- 29 kwietnia – Sejm ogłasza dzień
3 maja świętem narodowym.
Aktualizacja: 20.05.2009 16:18 Publikacja: 20.05.2009 16:18
Cień niebezpieczeństwa, amerykański plakat antyalkoholowy
Foto: AP
[srodtytul]polityka[/srodtytul]
Polska:
- 19 marca – Gdańsk Wolnym Miastem.
- 29 kwietnia – Sejm ogłasza dzień
3 maja świętem narodowym.
- 3 maja – pierwsze uroczyste obchody rocznicy uchwalenia konstytucji.
- 17 lipca – wojsko polskie wyparło za Zbrucz armię ukraińską; koniec wojny polsko-ukraińskiej.
- 16 – 24 sierpnia – I powstanie śląskie.
- 20 grudnia – powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Świat:
- 4 marca – w Rosji gen. Kołczak rozpoczął ofensywę przeciwko Armii Czerwonej.
- 6 marca – utworzono Komintern.
- 24 marca – Karol I Habsburg, ostatni władca cesarsko-królewskich Austro-Węgier, udaje się na wygnanie (Szwajcaria, później Madera).
- 28 czerwca – podpisanie przez Niemcy i państwa zwycięskiej koalicji traktatu wersalskiego.
- 18 sierpnia – bolszewicka flota z Kronsztadu niszczona przez brytyjskie lotnictwo i okręty torpedowe.
- 1 – 8 września – kongres Badaczy Pisma Świętego (obecnie świadkowie Jehowy) w Cedar Point w stanie Ohio w USA.
- 1 października – w Elaine w stanie Arkansas ok. 800 Murzynów straciło życie w rozruchach na tle rasowym.
- 28 października – rozpoczyna się prohibicja w Stanach Zjednoczonych.
[srodtytul]nauka i technika[/srodtytul]
Otwarcie polskich uczelni:
- 8 kwietnia – Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie;
- 7 maja – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- 15 czerwca – Wojennej Szkoły Sztabu Generalnego w Warszawie;
- 11 października – Uniwersytetu Wileńskiego
- Listopad – założenie Polskiej Akademii Umiejętności.
- 29 maja – „Ogólna teoria względności” Alberta Einsteina z 1916 r. zostaje potwierdzona przez pomiary Brytyjczyków: astrofizyka Arthura Eddingtona – podczas całkowitego zaćmienia Słońca na Wyspie Książęcej, i astronoma Andrew Crommelina – w Sobral w Brazylii.
- 14 – 15 czerwca – pilot John Alcock i nawigator Arthur Whitten Brown dokonali nieprzerwanego przelotu nad Oceanem Atlantyckim samolotem Vickers Vimy.
- 25 czerwca – pierwszy lot całkowicie metalowego samolotu Junkers F 13.
- 2 lipca – brytyjski sterowiec R-34 przelatuje w obu kierunkach przez północny Atlantyk.
[srodtytul]kultura[/srodtytul]
- 4 kwietnia – w Warszawie otwarto kabaret Qui Pro Quo.
- 17 kwietnia – Charlie Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks i David Wark Griffith założyli w USA towarzystwo produkcji i dystrybucji United Artists.
- 25 kwietnia – w Weimarze w Niemczech powstała uczelnia artystyczna – Bauhaus.
- 24 listopada – otwarcie Teatru Reduta w Warszawie. Jasieński, Młodożeniec i Czyżewski zakładają Niezalegalizowany Klub Futurystów Pod Katarynką. Nowe polskie książki wydali: Juliusz Kaden-Bandrowski „Łuk”, Włodzimierz Perzyński „Tryumfator”, Władysław Reymont „Za frontem”, Stefan Żeromski „Charitas”. Za granicą ukazują się: „Miasteczko Winesburg” Sherwooda Andersona, „Księżyc i miedziak” Williama Somerseta Maughama, „Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem” Johna Reeda, „Colas Breugnon” Romain Rollanda, a z prac naukowych – „Jesień średniowiecza” Johana Huizingi. Poezja wzbogaca się o tomiki: „Wiosna i wino” Kazimierza Wierzyńskiego, „Oktostychy” Jarosława Iwaszkiewicza i „Czarna wiosna” Antoniego Słonimskiego. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał szwajcarski pisarz Carl Spitteler.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
17 stycznia 395 r. cesarz Teodozjusz Wielki oficjalnie podzielił Imperium Rzymskie na dwie niezależne od siebie części. Wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu, przekazał pod władanie swojemu starszemu synowi, 17-letniemu Arkadiuszowi. Łacińska część zachodnia miała pozostać pod panowaniem młodszego syna, 11-letniego Honoriusza.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Nie żyje 64-letni ratownik medyczny, który został zaatakowany nożem przez pijanego 57-latka w Siedlcach. Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 stycznia, ok. godziny 19:00.
W miejscowości Konotopie w gminie Kikół pod Toruniem ma powstać gigantyczna figura Matki Boskiej. Ma być wyższa nie tylko od figury Chrystusa w Świebodzina, ale także od słynnej statuy w Rio de Janeiro.
Szef łódzkich struktur Platformy Obywatelskiej na sobotnim zarządzie regionu powołał siedem nowych kół. Dotąd jedynym kołem Platformy Obywatelskiej w regionie kierowała prezydent miasta Hanna Zdanowska. Regionalni działacze PO mówią, że dziwią się ruchowi, obliczonemu na osłabienie Zdanowskiej.
Całe miasto wrze – czy przyjedzie ten słynny Żyd i co powie? Czy odbędzie się polityczna prowokacja, aresztowania? Nie, to nie chodzi o Beniamina Netanjahu, tylko o Zeewa Żabotyńskiego, głośnego syjonistę, który przyjechał do Krakowa w 1927 r. O tym właśnie opowiada arcyciekawa, choć zawiła powieść „Czarne wesele” Edwarda Pasewicza.
Kiedy zniknie problem ekshumacji na Wołyniu, powstanie inny. Na przykład wydarzeń w Galicji Wschodniej w 1944 r. i odpowiedzialności za „oczyszczenie” jej terenów z ludności polskiej - mówi Bohdan Hud, historyk i politolog, prof. Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.
W związku z obchodami 80-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w Oświęcimiu i Krakowie wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie noszenia i przemieszczania broni w stanie rozładowanym.
Miejsce na liście krajów drugiej kategorii z ograniczonym dostępem do amerykańskich chipów powinno nam uświadomić, że dla państw z jądra Zachodu nigdy nie będziemy im równi. Pytanie, dokąd nas ta świadomość zaprowadzi.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas