[srodtytul]polityka[/srodtytul]
Polska:
- 19 marca – Gdańsk Wolnym Miastem.
- 29 kwietnia – Sejm ogłasza dzień
3 maja świętem narodowym.
Aktualizacja: 20.05.2009 16:18 Publikacja: 20.05.2009 16:18
Cień niebezpieczeństwa, amerykański plakat antyalkoholowy
Foto: AP
[srodtytul]polityka[/srodtytul]
Polska:
- 19 marca – Gdańsk Wolnym Miastem.
- 29 kwietnia – Sejm ogłasza dzień
3 maja świętem narodowym.
- 3 maja – pierwsze uroczyste obchody rocznicy uchwalenia konstytucji.
- 17 lipca – wojsko polskie wyparło za Zbrucz armię ukraińską; koniec wojny polsko-ukraińskiej.
- 16 – 24 sierpnia – I powstanie śląskie.
- 20 grudnia – powstanie Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Świat:
- 4 marca – w Rosji gen. Kołczak rozpoczął ofensywę przeciwko Armii Czerwonej.
- 6 marca – utworzono Komintern.
- 24 marca – Karol I Habsburg, ostatni władca cesarsko-królewskich Austro-Węgier, udaje się na wygnanie (Szwajcaria, później Madera).
- 28 czerwca – podpisanie przez Niemcy i państwa zwycięskiej koalicji traktatu wersalskiego.
- 18 sierpnia – bolszewicka flota z Kronsztadu niszczona przez brytyjskie lotnictwo i okręty torpedowe.
- 1 – 8 września – kongres Badaczy Pisma Świętego (obecnie świadkowie Jehowy) w Cedar Point w stanie Ohio w USA.
- 1 października – w Elaine w stanie Arkansas ok. 800 Murzynów straciło życie w rozruchach na tle rasowym.
- 28 października – rozpoczyna się prohibicja w Stanach Zjednoczonych.
[srodtytul]nauka i technika[/srodtytul]
Otwarcie polskich uczelni:
- 8 kwietnia – Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie;
- 7 maja – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- 15 czerwca – Wojennej Szkoły Sztabu Generalnego w Warszawie;
- 11 października – Uniwersytetu Wileńskiego
- Listopad – założenie Polskiej Akademii Umiejętności.
- 29 maja – „Ogólna teoria względności” Alberta Einsteina z 1916 r. zostaje potwierdzona przez pomiary Brytyjczyków: astrofizyka Arthura Eddingtona – podczas całkowitego zaćmienia Słońca na Wyspie Książęcej, i astronoma Andrew Crommelina – w Sobral w Brazylii.
- 14 – 15 czerwca – pilot John Alcock i nawigator Arthur Whitten Brown dokonali nieprzerwanego przelotu nad Oceanem Atlantyckim samolotem Vickers Vimy.
- 25 czerwca – pierwszy lot całkowicie metalowego samolotu Junkers F 13.
- 2 lipca – brytyjski sterowiec R-34 przelatuje w obu kierunkach przez północny Atlantyk.
[srodtytul]kultura[/srodtytul]
- 4 kwietnia – w Warszawie otwarto kabaret Qui Pro Quo.
- 17 kwietnia – Charlie Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks i David Wark Griffith założyli w USA towarzystwo produkcji i dystrybucji United Artists.
- 25 kwietnia – w Weimarze w Niemczech powstała uczelnia artystyczna – Bauhaus.
- 24 listopada – otwarcie Teatru Reduta w Warszawie. Jasieński, Młodożeniec i Czyżewski zakładają Niezalegalizowany Klub Futurystów Pod Katarynką. Nowe polskie książki wydali: Juliusz Kaden-Bandrowski „Łuk”, Włodzimierz Perzyński „Tryumfator”, Władysław Reymont „Za frontem”, Stefan Żeromski „Charitas”. Za granicą ukazują się: „Miasteczko Winesburg” Sherwooda Andersona, „Księżyc i miedziak” Williama Somerseta Maughama, „Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem” Johna Reeda, „Colas Breugnon” Romain Rollanda, a z prac naukowych – „Jesień średniowiecza” Johana Huizingi. Poezja wzbogaca się o tomiki: „Wiosna i wino” Kazimierza Wierzyńskiego, „Oktostychy” Jarosława Iwaszkiewicza i „Czarna wiosna” Antoniego Słonimskiego. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał szwajcarski pisarz Carl Spitteler.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
[srodtytul]polityka[/srodtytul]
Polska:
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Do piątku mieszkańcy Szczecina mogą odbierać karmniki w siedzibach Lasów Miejskich. Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku.
W województwie warmińsko-mazurskim kobieta została raniona w okolicy miejsca, w którym odbywały się policyjne ćwiczenia. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do zdarzenia.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
O 19 procent więcej niż w zeszłym roku trzeba zapłacić za nocleg ze śniadaniem w trzygwiazdkowm hotelu w Szklarskiej Porębie, a o 29 procent w Szczyrku. W kwaterach prywatnych ceny rosną jeszcze bardziej. Na tym tle zaskakuje Zakopane, tam ceny są niższe nawet o 50 procent - wynika z analizy rankomat.pl.
Podejrzany o zadanie śmiertelnych ciosów Dawid M. trafi do Polski. Turcja, w ramach procedury ekstradycji, przekaże do kraju podejrzanego ws. zabójstwa na warszawskim Nowym Świecie.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas