[srodtytul]Waffen SS zakłada panterki[/srodtytul]
Żołnierzy Himmlera wyróżniały stroje maskujące. Choć nie jest prawdą, że to właśnie SS były protoplastą nowoczesnego kamuflażu, to pozostaje faktem, iż esesmani użyli panterek po raz pierwszy w tak dużej ilości. Inicjatorem opracowania strojów maskujących był Wim Brandt, a zaprojektował je profesor Otto Schick. Pierwsze testy przeprowadzono w 1937 i rok później zaadoptowano trzy elementy: pokrowiec na hełm (Tarnhelmüberzug), bluzę wkładaną przez głowę (Tarnjacke) oraz maskę na twarz.
Wykonywano je z wodoodpornej tkaniny bawełnianej, kamuflaż z początku nakładany był ręcznie, z czasem zaś maszynowo. Pokrowiec i bluza były dwustronne, z jednej strony pokrywano je rozmaitymi odcieniami zieleni, dostosowując do okresu wiosenno-letniego, z drugiej odcieniami brązu, tak by zlewały się z otoczeniem pory jesiennej. Pierwszą wersję kamuflażu Waffen SS, która funkcjonowała do 1942 roku, zwie się Platanenmuster, co nawiązuje oczywiście do kształtu plamek.
Początek wojny był pod względem sprzętowym trudny dla Waffen SS, bowiem pierwszeństwo w dostawach miał Wehrmacht. Wśród całej gamy peemów znajdowały się m.in. Ermy (EMP).
Twórcą broni był Heinrich Vollmer, a produkowano ją w zakładach ERFURTER MASCHINENFABRIK w latach 1931 – 1938. Tworząc EMP, Vollmer bazował na swoich doświadczeniach z lat 20.; skonstruował wówczas udany peem, który jednak wyprodukowano w niewielkiej ilości egzemplarzy. EMP był zmodyfikowaną wersją tej broni.