Podziemne gospodarstwo

Przed willą znanego wielkopolskiego działacza politycznego i gospodarczego Cyryla Ratajskiego w Puszczykowie zatrzymuje się auto z zarządu miejskiego w Poznaniu.

Publikacja: 19.06.2009 06:12

Cyryl Ratajski jako prezydent Poznania, lata 20. XX w.

Cyryl Ratajski jako prezydent Poznania, lata 20. XX w.

Foto: narodowe archiwum cyfrowe

Dzień wcześniej, 4 września 1939 r., z miasta ewakuował się jego prezydent, wszystkie władze państwowe, a nawet straż pożarna. Radni chcą, by w tych trudnych dniach ster rządów w Poznaniu znów objął jego wieloletni gospodarz.

Po latach Cyryl Ratajski ponownie zasiada w swym prezydenckim gabinecie w renesansowym gmachu ratusza. Gorzki to powrót – choć w 1934 wybrano go na kolejną kadencję, władze państwowe mianowały na jego miejsce prezydenta komisarycznego. Ratajski na nowo organizuje życie miasta, do którego wkrada się już wojenny chaos. Policję zastępuje Straż Obywatelska, sprawnie działają wszystkie urzędy i służby komunalne. Po dziesięciu dniach Niemcy przejmują klucze miasta, a prezydenta, na jego prośbę, umieszczają na pierwszym miejscu listy zakładników w Wielkopolsce.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama