Reklama
Rozwiń

Mundury Marszałka

Początki armii II Rzeczypospolitej cechowały się nie tylko wielką różnorodnością uzbrojenia, ale także umundurowania. W zasadzie jedyny powszechny i spójny element uniformów podczas walk o granice stanowiło godło – orzeł.

Publikacja: 08.07.2009 06:59

12 maja. Most Poniatowskiego. Po dramatycznej rozmowie dwóch starych przyjaciół: Stanisława Wojciech

12 maja. Most Poniatowskiego. Po dramatycznej rozmowie dwóch starych przyjaciół: Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta RP, i marszałka Józefa Piłsudskiego, stało się jasne, że konflikt nie zostanie rozwiązany bez walki zbrojnej

Foto: Rzeczpospolita, MS Marek Szyszko

Już w grudniu 1918 roku rozpoczęła pracę Komisja Ubiorcza przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, w której skład weszło wiele znanych osobistości, m.in. Wojciech Kossak, Marian Kukiel, Bronisław Gembarzewski, Eligiusz Niewiadomski – historyk sztuki i późniejszy zabójca prezydenta Gabriela Narutowicza.

Jej celem było opracowanie nowego polskiego munduru, który z jednej strony uwzględniałby doświadczenia nowoczesnej wojny, a z drugiej obficie czerpał z narodowej tradycji. Prace były żmudne i pełne sporów, w ich efekcie jednak narodził się tzw. mundur wzór 1919. Przepis ubiorczy zatwierdzony został przez naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego 1 listopada 1919 roku, a opublikowano go w Dzienniku Rozkazów M. S. Wojsk. z 15 listopada. Przepisy te poddawano następnie ciągłym uzupełnieniom, np. w 1920 roku wprowadzono odznakę marszałka Polski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego