1 maja nie będzie pochodów. Jednak organizacje związkowe i lewicowe przypominają o postulatach kierowanych wobec rządu w sprawie utrzymania miejsc pracy.
Złożą oni kwiaty w miejscach związanych z historią ruchu socjalistycznego – w Warszawie przy pl. Grzybowskim, pomniku Ignacego Daszyńskiego i na Cytadeli Warszawskiej.
„Śląsk Wspólna Sprawa" – pod takim hasłem wspominać będziemy 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Państwowe uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się 2 maja na Górze św. Anny. Przekaże on samorządowcom pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią powstań śląskich na Opolszczyźnie i Śląsku.
W sumie z tej okazji zaplanowano około 100 wydarzeń, m.in. pikniki (przeniesione na jesień), seminaria naukowe, wystawy, koncerty (16 maja transmitowane będzie widowisko „Moja ziemio wyśniona"). Na fasadach wybranych budynków będzie można zobaczyć mappingi o historii powstania śląskiego. Animacja wyświetlana będzie wieczorem m.in. na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa na placu marszałka Piłsudskiego. – Będą też pokazy w innych miastach Polski, zaproponowaliśmy bezpłatne skorzystanie z pliku miastom, miasteczkom, gminom, instytucjom kultury, szkołom – wszystkim tym, którzy mają możliwość jego pokazania. Stawiamy jednak warunek – jeden pokaz musi się odbyć 2 maja o godzinie 20.21, bo III powstanie śląskie wybuchło właśnie z 2 na 3 maja 1921 r. – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa".
2 maja jest dniem flagi, dlatego o godz. 10 rozpocznie się uroczyste podniesienie flagi RP przez żołnierzy Wojska Polskiego na 35 masztach ustawionych w kontur Polski na pl. marszałka Piłsudskiego w stolicy. Z kolei o godz. 11.15 odbędzie się ceremonia podniesienia flagi na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Biuro Programu „Niepodległa" zachęca wszystkich do wywieszenia flag i dzielenia się ich zdjęciami w mediach społecznościowych z hashtagiem #mojaflaga.