Jedyny należący do poezji...

Był Piłsudski dla artystów wcieleniem bohaterów, o których pisali i których malowali ich poprzednicy. Porównywano go do Konrada, Anhellego i Króla Ducha. Marszałek był obecny w twórczości znakomitych pisarzy i malarzy. Sam Piłsudski zdawał sobie doskonale sprawę z siły i nośności literatury i sztuki oraz jej wpływu na wizerunek władzy. Pod jego auspicjami odbył się w 1927 roku pogrzeb Juliusza Słowackiego na Wawelu

Publikacja: 15.07.2009 10:08

Piłsudski jako Batory. Karykatura Zdzisława Czermańskiego

Piłsudski jako Batory. Karykatura Zdzisława Czermańskiego

Foto: Muzeum Wojska Polskiego

Jan Lechoń napisał już po II wojnie światowej, że Piłsudski był dla niego jak wspomnienie pięknej młodości – politykiem, przy którym inni jawią się jako tandeciarze i pośledni terminatorzy: „... Jestem wierny Piłsudskiemu jak wspomnieniom młodości, jak Mickiewiczowi czy Żeromskiemu. To zarazem instynkt i przekonanie, że on stał jak Czatyrdah nad innymi górami, nad wszystkimi fachowcami od polityki, jedyny wśród nich – na miarę Szekspira i Wyspiańskiego, jedyny należący do poezji”. Takim, który odczuwał głębiej, widział dalej – a więc realizował wyroki historii. Równie celnie uchwycił to Leopold Staff, który na krytykę porządków pomajowych odparł, że od polityki to on ma Piłsudskiego, a więc nie musi się o nią martwić.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama