Reklama
Rozwiń

Salamina nie leży na Pacyfiku

Długo, ach długo Stany Zjednoczone, bez kwestii najpotężniejsze państwo świata, brały tęgie cięgi od Japonii. Z dystansu, zwłaszcza mając w pamięci wojnę wietnamską i nieszczęsną ewakuację Sajgonu, klęski z Japończykami już nie wyglądają tak szokująco.

Publikacja: 07.08.2009 06:24

Grupa amerykańskich samolotów nad atolem Midway, październik 1942 r.

Grupa amerykańskich samolotów nad atolem Midway, październik 1942 r.

Foto: bettmann/corbis

Ale przed Pearl Harbor Ameryka wydawała się niezwyciężona. Oczywiście doceniam szaleńczą desperację japońskiego żołnierza i sprawność dowódców wszystkich szczebli. Ale widzę też zbrodniczą głupotę ich Sztabu Generalnego, który porwał się, jak się na koniec okazało, z motyką na słońce.

A na dobre zaczynało się to okazywać pod Midway i na Morzu Koralowym, gdzie – choć z wielkim mozołem – Jankesi biorą górę. Ale to, powiadam, prędzej czy później stać się musiało. Jednakże z punktu widzenia sztuki wojennomorskiej bitwy te sygnalizują coś niesłychanie ważnego: oto zmierzch wojny morskiej pojętej jako starcie okrętów. W pewnym sensie Salamina, Trafalgar i bitwa jutlandzka „w jednym stoją domu”, bo choć pod Salaminą nie było armat, to okręty biły się dziób w dziób, burta w burtę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego