Chłopcy malowani

Bez wątpienia kawaleria w II Rzeczypospolitej cieszyła się największą estymą, co oczywiście wynikało z przywiązania do tradycji. Trzeba też jednak pamiętać, że niespotykana w zasadzie gdzie indziej proporcja pomiędzy rodzajami broni (z dużą rolą kawalerii) wynikała w dużej mierze z ograniczeń finansowych.

Publikacja: 13.08.2009 00:02

Artystyczna wizja słynnej sceny z udziałem najwyższych rangą generałów i szefów dyplomacji polskiej,

Artystyczna wizja słynnej sceny z udziałem najwyższych rangą generałów i szefów dyplomacji polskiej, kiedy Marszałek porównywał pakty z Sowietami i Niemcami do dwóch stołków

Foto: Archiwum „Mówią Wieki", MS Marek Szyszko

Polski nie było po prostu stać na motoryzację armii, a zadania manewrowe miała wykonywać właśnie jazda. Wbrew pozorom jej wartość bojowa nie była wcale znikoma, a kawalerzyści uchodzili za żołnierzy doskonale wyszkolonych.

Podstawową bronią był karabinek, bo też kawaleria prowadzić miała przede wszystkim pojedynki ogniowe, koń był narzędziem transportu. To upodobniało nasze pułki do XVII-wiecznej dragonii, która nie była klasyczną konnicą. Podstawowym typem broni strzeleckiej w polskiej kawalerii był karabinek Mauser wz. 98 produkowany w warszawskiej Fabryce Karabinów. Wciąż jednak dużą wagę przykładano do szkolenia żołnierzy w posługiwaniu się bronią białą. Jak stwierdzał „Regulamin kawalerii”, część IV, „Władanie bronią (lanca – szabla – karabinek – pistolet)”, wydany w Warszawie w 1933 roku: „Broń biała – szabla i lanca – to tradycyjna broń kawalerii, wyraża ducha zaczepnego, który zawsze cechował i cechować powinien nadal kawalerię polską. (…) W walce wręcz kawaleria polska musi być panią pola walki”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama