Polska to jest wielka rzecz

Wśród książek zinwentaryzowanych po śmierci Józefa Piłsudskiego w mieszkaniu Marszałka w Alejach Ujazdowskich był „Dzwonek niedzielny” Zygmunta Nowakowskiego, świeżo wydany zbiór felietonów tego najpopularniejszego autora „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”.

Publikacja: 12.08.2009 23:55

Zygmunt Nowakowski

Zygmunt Nowakowski

Foto: narodowe archiwum cyfrowe

Naprawdę nazywał się Zygmunt Tempka, a dla pisarstwa porzucił teatr, gdzie odnosił ogromne sukcesy aktorskie i reżyserskie.

Od 1911 r. związany był z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, którego dyrektorem był w latach 1926 – 1929, a na scenie grał m.in. Gustawa-Konrada w „Dziadach” Mickiewicza czy Konrada w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego. Na potrzeby teatru napisał komedie „Tajemniczy pan” i „Puchar wędrowny”, a w 1937 roku niezwykle popularne widowisko legionowe „Gałązka rozmarynu”, które – niezależnie od zawirowań politycznych – czekała przyszłość, jaka stała się udziałem „Kościuszki pod Racławicami” Anczyca. Przypomnę, że Zygmunt Nowakowski sam był żołnierzem Legionów Polskich, do których wstąpił w 1914 r., a legionową rzeczywistość przedstawił w jednym ze swoich wczesnych opowiadań „Wymarsz”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama