Na powierzchni niespełna 400 mkw. utworzono ekspozycję składającą się z przedmiotów wydobytych w latach 1991 – 1994 podczas ekshumacji z dołów śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie: mundurów, nieśmiertelników, guzików, ryngrafów, medalików, kluczy, kartek, listów… Zbiory Muzeum Katyńskiego to około 26 tysięcy eksponatów, które po przewiezieniu do Polski zostały poddane konserwacji w Muzeum Wojska Polskiego i Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu.
Muzealia te stanowią relikwie narodowe o szczególnym znaczeniu dla naszej historii. Przypominają o męczeńskiej śmierci niemal 22 tysięcy ofiar, które poniosły śmierć z rąk sowieckiego najeźdźcy w Miednoje, Katyniu i Charkowie.
[srodtytul]W pamiętnej kaponierze[/srodtytul]
17 września 2008 roku minister obrony narodowej Bogdan Klich podjął decyzję o przeznaczeniu budynku kaponiery na Cytadeli Warszawskiej na nową siedzibę Muzeum Katyńskiego. Kaponiera to fragment fortyfikacji Cytadeli Warszawskiej, zbudowanej w 1834 roku, za czasów cara Mikołaja I, jako przestroga dla Warszawy po spacyfikowaniu powstania listopadowego. Dla Polaków kaponiera ma wymiar szczególny również dlatego, iż w latach 1863 – 1866 więziono w niej powstańców styczniowych.
W dwukondygnacyjnym budynku kaponiery, po wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych, których szacunkowy koszt został wyceniony na 12 mln złotych, na powierzchni około 1000 mkw. będzie można w sposób godny upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej.