Takie aspekty września 1939 roku można poznać w stałej ekspozycji naszego muzeum, a zapewne prezentowane będą także obficie w różnych muzeach, salach wystawowych, w mediach i okolicznościowych imprezach w całym kraju. Zamierzeniem twórców wystawy jest ukazanie Wojska Polskiego II RP jako czynnika integrującego przez dwa dziesięciolecia organizm odbudowanego po rozbiorach i wyniszczającej wojnie państwa i społeczeństwa. Te dokonania spowodowały, że w momencie próby, jaką stała się wojna, armia i naród stanowiły jedność.
Wojsko, które pod kierunkiem Józefa Piłsudskiego w latach 1918 – 1920 wywalczyło i obroniło niepodległą Polskę, było przez następne dwa dziesięciolecia jednym z najważniejszych czynników w życiu państwa i narodu, kształtującym w pozytywistycznym duchu codzienny byt budowanej niepodległej Rzeczypospolitej. Taki aspekt historii wojska w dwudziestoleciu pokazujemy na tegorocznej wystawie. Zamiarem twórców wystawy jest zaprezentowanie także cywilizacyjnej i kulturowej roli wojska w życiu państwa i społeczeństwa, a jednocześnie pokazanie różnorodnych sfer codziennego bytowania żołnierzy.
Narracja wystawy zbudowana jest z dwóch wątków: historycznego i rzeczowego. Wątek historyczny prezentuje w syntetycznym ujęciu najważniejsze wydarzenia z historii II Rzeczypospolitej, głównie poprzez celowy dobór źródłowego materiału ikonograficznego (archiwalne fotografie).
W narracji historycznej zaznaczone są momenty odzyskania niepodległości: 11 listopada 1918 oraz obrona niepodległości przed agresją sowiecką w 1920 roku, uchwalenie konstytucji marcowej i utworzenie Grobu Nieznanego Żołnierza jako miejsca upamiętniającego wszystkich poległych bojowników o niepodległość niezależnie od opcji politycznej. Reformy Władysława Grabskiego symbolizuje reprezentatywny zbiór banknotów, a zamach majowy Józefa Piłsudskiego odpowiedni dobór fotografii. Osiągnięcia gospodarcze to budowa Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego przedstawiona na fotografiach, a wzmożenie działalności dyplomatycznej przed wybuchem wojny symbolizuje mundur dyplomatyczny attaché Poselstwa RP na Litwie.
Wątek rzeczowy ukazujący różne sfery życia wojska i jego wpływ i rolę w społeczeństwie podzielony jest na rozdziały zatytułowane: