Czołgowe mocarstwo

„Na placu było głębokie błoto i kałuże, ale Stalin obszedł czołg, uważnie słuchając moich wyjaśnień. Po pytaniach widać było, że zna się na rzeczy. Zauważył nietypową, skomplikowaną budowę pływającego czołgu PT-1 oraz mały kaliber (45 mm) armaty. Był także niezadowolony z benzynowego silnika, mówiąc, że konstruktorzy obiecują mu diesla. Po ośmiu minutach Stalin kiwnął na ochroniarza,cicho rzekł do mnie: »Kontynuujcie«, i bez pożegnania z kimkolwiek odjechał” – tak główny konstruktor maszyny Nikołaj Astrow wspominał pokaz, który odbył się w moskiewskich Chamownikach w październiku 1932 roku

Publikacja: 04.09.2009 04:38

Sowiecki T-34 podczas ofensywy pod Stalingradem, styczeń 1943 r.

Sowiecki T-34 podczas ofensywy pod Stalingradem, styczeń 1943 r.

Foto: bridgeman art library

Rosja Sowiecka już pod koniec lat 20. zaczęła stawiać ogromne fabryki traktorów, które jednocześnie budowały czołgi. Osiem amerykańskich firm wzniosło w Stalingradzie fabrykę traktorów o wydajności 50 tys. maszyn rocznie. Amerykańscy inżynierowie powiększyli charkowską fabrykę traktorów. Zakład w Leningradzie zmodernizowali specjaliści Forda.

W Czelabińsku Rosjanie samodzielnie usiłowali rozbudować zakład, ale ostatecznie zrobili to inżynierowie Caterpillar Company. Fabryka czołgów działała w środku Moskwy, a kolejna w Gorkim, na terenie GAZ. – Czołgi były znacznie ważniejszym produktem od traktorów. Rosjanie mogą oszukiwać turystów, ale nie inżyniera – oświadczył Ingram D. Calhoun z Oilgear Company, który jesienią 1932 roku był w charkowskim zakładzie. Według Astrowa w połowie lat 30. rosyjskie fabryki wypuszczały rocznie 3,5 tys. czołgów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama